Grupa bilingwalna - dwujęzyczna


NOWOŚĆ W PRZEDSZKOLU "Wyspa Malucha"! 

Język niemiecki naturalnie - w przedszkolu.Od września 2015 r. w naszym przedszkolu  rusza grupa bilingwalna, czyli dwujęzyczna (polsko-niemiecka).


Proponujemy Państwu  program dla przedszkolnych grup dwujęzycznych prowadzonych metodą tzw. immersji, czyli zanurzenia. Na czym polega dwujęzyczność grupy, co zawiera program, jak zapisać dziecko?


Grupy dwujęzyczne stanowią niezwykle atrakcyjną formę zajęć - zapewniają naukę niejako przy okazji zwyczajnych aktywności w przedszkolu. Przez codzienną obecność (4 godziny dziennie - 5 dni w tygodniu) lektora, który współuczestniczy w zajęciach, zabawach, rytmice, wyjściach na dwór, dzieci mają możliwość naturalnego komunikowania się po niemiecku. Do obowiązków lektora należy również prowadzenie zajęć przedszkolnych w języku niemieckim na zmianę z nauczycielem polskim. Dzięki tej metodzie żadna bariera językowa nie będzie stanowiła przeszkody do dalszej nauki języka w szkole, na studiach, za granicą...


Co zyskuje dziecko dzięki nauce języka w grupach dwujęzycznych?


Dlaczego warto zacząć już w przedszkolu?

Badania naukowe potwierdzają, że dziecko w wieku 3 - 4 lat przyswaja język obcy w sposób intuicyjny, naturalny i bez większych trudności. Dzieje się tak dlatego, że podchodzi do języka obcego tak jak do ojczystego; nie ma jeszcze rozróżnienia na język, którego używa i język, którego się uczy. Dziecięca ciekawość, "kreatywna beztroska" i duża doza fantazji pomagają stosować nowy język do swoich celów w sposób naturalny, bez analizowania zasad, zastanawiania się nad poprawnością czy zasadnością użycia jakiegoś słowa czy zwrotu. Dodatkowo małe dzieci mają wyjątkowe zdolności intonacyjno-artykulacyjne, które pomagają opanować bezbłędną wymowę.

Na czym polega wprowadzenie języka niemieckiego do przedszkola?


W grupie dwujęzycznej dzieci spędzają czas z dwoma nauczycielami, z których jeden (polski nauczyciel-wychowawca) mówi do nich po polsku, a drugi (niemiecki nauczyciel wspomagający) wyłącznie po niemiecku. Tak jak w rodzinie dwujęzycznej dziecko od samego początku w naturalny sposób poznaje równolegle dwa języki.
Edukacja dwujęzyczna w przedszkolu ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi metodami uczenia języków obcych. W grupie dwujęzycznej zapewniamy dzieciom nie tyle kurs czy lekcje języka obcego, ale codzienny kontakt z językiem na zasadzie tzw. zanurzenia (immersji), co zapewnia przyswojenie języka obcego w sposób naturalny. Pomysłowe ćwiczenia, zabawy, gry i piosenki, które na co dzień realizuje się w przedszkolu prowadzone są przez niemieckiego nauczyciela (z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym do pracy z dziećmi w przedszkolu) w całości po niemiecku. Dzieci zadziwiająco szybko zaczynają rozpoznawać komunikaty kierowane do nich w języku obcym i szybko uczą się na nie reagować.

Jakie metody stosuje nauczyciel?


Program dwujęzyczny uwzględnia wybrane elementy następujących metod:


Co to jest dwujęzyczność?


Dwujęzyczność to zdolność naturalnego komunikowania się w dwóch językach (w formie pisemnej i ustnej) w każdej sytuacji życia codziennego lub zawodowego. Badania psycholingwistyczne wykazały, że naturalne poznanie języka obcego może zostać zrealizowane dzięki prawdziwemu nauczaniu dwujęzycznemu, nawet ograniczonemu do środowiska przedszkolnego i szkolnego, pod warunkiem zachowania określonych zasad:


Czy to nie za dużo dla mojego dziecka?


Podkreślmy - grupa dwujęzyczna to nie jest kurs czy dodatkowe lekcje języka. To przebywanie i nauka przez zabawę z obcojęzycznym nauczycielem. Dzieci przyswajają nowy język w sposób naturalny, gdyż przez  4 godziny pobytu w przedszkolu są nim otoczone. Język obcy w tym wypadku jest narzędziem a nie celem, jest kojarzony z konkretną osobą (nauczycielem), która zwraca się do dzieci tylko w tym języku. Natomiast dzięki obecności drugiego, polskiego nauczyciela dzieci czują się bardzo bezpiecznie i komfortowo w początkowo nowej sytuacji.


Jak zapisać dziecko do grupy bilingwalnej - dwujęzycznej?

Wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny tutaj (od 2 maca 2015) i wybrać jednostkę:  przedszkole - grupa bilingwalna.


Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w poniższej zakładce (źródło: www.bilingual.com.pl):pdficon.gif